BEYOĞLU’NDA GERÇEK, YEREL ve ORGANİK, ON-LINE SATIŞ BAŞLIYOR

Posted on: Haziran 23, 2017 Posted by: adminboss Comments: 0

BEYOĞLU’NDA GERÇEK, YEREL ve ORGANİK, ON-LINE SATIŞ BAŞLIYOR

Burası, İstanbul tam ortasında, Beyoğlu’nun en hırçın mahallesi, Cihangir. Biz Cihangir’ de doğmuş bir markayız. Balya Organik, yaklaşık sekiz koca yılı sizler ile birlikte geride bıraktı. ” Sağlıklı gıdaya ulaşmak hepimizin hakkı! ” diye düşünüyoruz. Sağlıklı gıdayı yetiştirenleri buluyor, teşvik ediyor, destekliyor. Bu ürünleri, tüketmek isteyenlere de, ulaştırmalarına yardımcı oluyoruz.

Bizim ticaretimiz çok romantik, o neden ile cebimizdeki tüm takvimler hep sıkışık ama çalışıyoruz. Önceliğimiz, üretenlerin pazar gözü ile baktıkları istanbul’da, onları yutan değil! destekleyen bir dükkanın varolduğunu bilmeleri. Bir sonraki önceliğimiz, tüketenlerin sadece bir ticarete aracı olan ürünleri satan bir dükkandan değil, içerisinde, kendince yaşayan bir organizma olarak güvenin merkez olduğu bir sistemden alış veriş yaptıklarını, hissetmeleri. Arkasındaki bir çok küçük üretici ve markayı desteklediklerini bilmeleri. Ama bunların hepsi güven ile, gerçek ve samimi bir güven ile var olabilir. Kağıtlar, resmi damgalar, sertifikalar, bizdeki güven sisteminin nihayi onurlu madalyaları sadece. Bunlar bizim asli unsurlarımız değil. Asıl olan ise bu ürünleri üreten ellerin, hikayeleri ile oraya nasıl geldikleri. Bu güveni ne yaparak kazandıkları. Zeytine, peynire, ekmeğe ve tüm katma değerli ürünlere hayat veren. Onları güvenilir üretici, türetici dostlarınız yapan, emekleri ve hikayeleridir. Biz elimizi tutulsun diye uzatıyoruz. Ya birini kaldırıyoruz, yada bizi kaldırıyorlar, çocuklar gibi, kollarımızdan havalara. Çok heyecanlı şeyler bunlar.

Bize göre Balya Organik
Sorulara cevap, ellere sıcak birer ikramlık, gönüllere ferahlık veren sihirli bir dünya. Her şeyin gerçek olduğu. Dileklerin kabul olduğu, küslerin barıştığı, sevgililerin buluştuğu aaaa çok abartıyor gibiyiz ama gerçekten romantik bir yerdir kendisi. Geldiğinizde göreceksiniz. Beni de görebilirsiniz, bir yerleri siliyorumdur. Üretici dostlarımızı, üretimde kalmaya ikna etmek için telefonda konuşuyorumdur. Üretimini yaptığımız ürünlerin halini hatırını soruyorumdur. Bir soruyu cevaplıyor. Veya bir dostum ile sohbetinde kendimizi parlatıyoruzdur. Bazen fırça yediğimizde doğrudur. Hala annemizden, omuzlarımızda toz bırakmayan fırçalar yediğimiz var, olsun. Nede olsa anlar var oldukça çocuğuz. Bunlar gerçeklerimizdir, paylaşıyoruz.

Balya Organik’den içeri gelip girdiğinizde, nasılsınız diye sorarsanız, ŞAHANE diye bir cevap duyacaksınızdır. Nasıl olmayalım, bunca yılın hazinesinin kaptan köşkünde oturup ne dememi bekliyorsunuz. Şimdi bir şahane haberimiz daha var.

Uzun zamandır bizden istenilen, kendi felsemize bir düğüm ile bağlayamadığımız için, bir türlü hayata geçemeyen on-line satışı, kendi tarzımız göre yapmaya karar verdik. Olurmu olmaz mı? bilemedim, düşünmedim bile aslında 🙂 ama adım adım ürünlerimizi siteye ekliyoruz. sizlerden gelecek siparişleri bekliyoruz. Yine burada, Balya’lığımızı yaptık. Sadece bulunduğumuz bölgeye hizmet vermek üzere kuruyoruz online sitemizi. Biz ticaretin ve esnaflığın yerel olduğuna inanıyoruz. Buradan ankaraya havuç göndermek istemiyoruz. İstanbul her yerine on kuruş daha indirim satış yapalım kazanalım diye, karbon ayak izini düşünmeden kargo ile ürün tedariği yapmak istemiyoruz. Biz istiyoruz ki! her bölgede yerel dükkanlar veya Balya’lar olsun. bulundukları yere hem ticari hemde gerçek bir kapıdan bakan bir çift göz olsun. Komşunu tanısın, mahallesinin sorunlarına, sevinçlerine ortak olsun. Kapısından bir bardak su içsin koşturan çocuklar.

Bir odanın içerisinde veya deponun arkasında. Göz göze gelmediği insanlara ürün satmaya çalışan, devamlı şişen büyüyen obezleşen, bir çok hizmet için kaynaları tüketen, ticari bir yapıya dönüşmesin. Kendini temizlemek için sosyal sorumluk projeleri yapmasın. Zaten sosyal olsun. Küçük yarım adaların denizler ile buluştuğu koylar, kıyılar gibi olsun. Kendi florası olan, yaşayan bir sistem olsun istedik. Aklımıza bu geldi.

Bu kadar uzun uzun anlattığımız yazımız da, hissetiğimiz ve yapmak istediklerimizi paylaştık. Kimseyi bizim gibi olmaya zorlamıyoruz. Bizde her hangi biri gibi olmak istemiyoruz. Biz alış verişlerimizi insanların nefes alıp vermeleri gibi yapmak istiyoruz. Şarkılar söylediğimiz, kahkahalar attığımız, güzel konuşmalar yaptığımız, nefesleri almak ve vermek istiyoruz.

Şimdilik inandığımız değerlerimize uygun çözüm ile online satışı sadece Beyoğlu ve civarına yapabileceğiz. Bazı ürünlerimizi şipariş şeklinde hazırlıyoruz. Örneğin, Ekmek, Süt, Taze Meyve ve Sebze gibi. Belirli teslimat günleri olan veya 1,2,3 günü bulan üretimleri süreçleri olan ürünlerdir bunlar. Bize gerçek telefon numaralarımızdan, gerçek isimlerimizden ve her zaman açık olan dükkan kapılarımızdan ulaşabilirsiniz. Sadece çağımızın bir gereği olan bu online ticareti. Biz tıpkı normal bir alış veriş gibi yapmak istiyoruz. Bununda ancak komşular, mahalle ve bölge ile olacağına inanıyoruz. Lütfen diğer bölgedeki sevenlerimiz umutsuz olmasınlar. Karbon salınımı olmayan veya en düşük karbon ayakizi ile, güzel bir çözüm üretene kadar bizi bekleyin.

Ne kadar uzun anlattığımı bilemiyorum. Bunları anlatmadan size hiç bir şey ulaştıramaz ve üretemezdik. Bitmeyen hikaye ve serüvenlerimiz ile sizlerle olmaya devam edeceğiz..

Sevgi ve Muhabbetle kalın.

 

Sinan ve dahası…